Co zabija wirusa ptasiej grypy? Dezynfekcja termiczna, a może ULV?

co-zabija-wirusa-ptasiej-grypy

Ptasia grypa to choroba wirusowa, która regularnie powraca w doniesieniach medialnych, budząc niepokój zarówno wśród hodowców drobiu, jak i osób niezwiązanych z branżą. Wysoka zjadliwość wirusa oraz ryzyko strat sprawiają, że skuteczna dezynfekcja ptasiej grypy jest kluczowa w walce z jej rozprzestrzenianiem. Jakie metody są najskuteczniejsze? Co zabija wirusa ptasiej grypy? Sprawdź, które sposoby eliminacji patogenów są najbardziej efektywne i jak można zabezpieczyć się przed zakażeniem.

W artykule przeczytasz:

  1. Czym jest ptasia grypa?
  2. Ptasia grypa – dezynfekcja. Co zabija wirusa ptasiej grypy?
  3. Częste pytania i obawy na temat ptasiej grypy

Czym jest ptasia grypa?

Ptasia grypa to choroba wirusowa, które dotyka zarówno drób hodowlany, jak i ptaki dzikie – wywołuje ją wirus grypy typu A. Wirus dzieli się na wysoko i nisko zjadliwy. Pomimo, że wirus typu A atakuje głównie ptaki, może też zakazić ssaki – ostra infekcja może pojawić się u kotów, co zwykle skutkuje zgonem zwierzęcia.

Po czym poznać, że kury mają ptasią grypę?

Zjadliwość wirusa, czynniki środowiskowe oraz wiek i gatunek ptaków mają wpływ na przebieg i objawy choroby. W przypadku gdy zaraziły się one nisko zjadliwą grypą ptaków, objawy mogą być niezauważalne, obejmują jednak drogi oddechowe i spadek produkcji jaj. Śmiertelność może wynosić do 15 procent.

ptasia-grypa-objawy

Jeśli pojawi się wysoce zjadliwa ptasia grypa, objawy są zdecydowanie bardziej nasilone i obejmują depresję, biegunkę, łzawienie, kichanie i duszności, sinicę grzebienia i dzwonków, nastroszenie piór, obrzęki, spadek produkcji jaj i miękkie skorupki (a ostatnie ze zniesionych jaj mogą w ogóle ich nie posiadać). Śmiertelność drobiu osiąga do 100 procent. Dlatego warto mieć na uwadze jak duże straty może poczynić ptasia grypa – dezynfekcja może być jednak dobrym rozwiązaniem, o czym więcej przeczytasz poniżej.

Ptasia grypa – dezynfekcja. Co zabija wirusa ptasiej grypy?

Na stronach rządowych możemy zagłębić się w szereg zaleceń dotyczących zmniejszenia ryzyka zakażenia ptasią grypą, takie jak m.in. zabezpieczenie drobiu przed kontaktem z dzikim ptactwem, rozstawienie mat dezynfekujących oraz zakładanie odzieży ochronnej przed wejściem do ptaków.

Do rozprzestrzenienia się wirusa wśród drobiu może dojść poprzez pośrednią lub bezpośrednią styczność z dzikimi ptakami, ich odchodami, zanieczyszczoną paszą, nawozem, ściółką czy wodą. Sprzęt, środki transportu, a nawet zanieczyszczone ubranie i obuwie może również doprowadzić do zakażenia, dlatego tak ważne jest ich czyszczenie, odkażanie i przestrzeganie zasad higieny.

Tutaj pomocna może okazać się profesjonalna dezynfekcja kurnika – ptasia grypa jest znana branży DDD, a specjaliści z wieloletnim doświadczeniem oraz wiedzą mogą przeprowadzić zabieg sprawnie, aby nie zakłócać spokoju drobiu dłużej niż to konieczne. Dysponują odpowiednim sprzętem, który staje się nieoceniony przy dezynfekcji, zwłaszcza dużych powierzchni. Zabieg pozwala na skuteczne usunięcie bakterii, wirusów i innych patogenów.

Zamgławianie termiczne

Zamgławianie termiczne pozwala na szybkie pokrycie środkiem dezynfekującym dużych powierzchni, co może być szczególnie ważne na dużych fermach drobiu. Technik używa w tym celu specjalnego sprzętu z silnikiem pulsacyjnym, który podgrzewa preparat do wysokiej temperatury, a następnie rozpyla go pod postacią gęstej mgły. Drobne kropelki unoszą się w powietrzu, po czym osiadają we wszelkich zakamarkach, dostając się nawet do najmniejszych szczelin. Na czas zabiegu należy opuścić obszar, a po jego zakończeniu stosować się do zaleceń technika.

dezynfekcja-ptasia-grypa

Zamgławianie ULV

Zamgławianie ULV, zwane też zamgławianiem na zimno, likwiduje grzyby, bakterie, wirusy i inne groźne patogeny. Specjalny zamgławiacz wytwarza bardzo drobne kropelki mgły, która działa penetracyjnie i dostaje się do trudno dostępnych miejsc, co maksymalizuje efektywność zabiegu. Na czas trwania procesu zaleca się opuścić miejsce dezynfekcji. Po jego zakończeniu technik poda ci odpowiednie zalecenia.

Skuteczna dezynfekcja – ptasia grypa. Zadzwoń już dziś!

+48 885 888 994

Częste pytania i obawy na temat ptasiej grypy

Czy ptasia grypa jest groźna dla człowieka?

Człowiek może zarazić się od drobiu ptasią grypą – objawy mogą być różne, ale zwykle są to:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • bóle mięśni, głowy, gardła, stawów,
  • katar,
  • osłabienie.

Osoby zdrowe rzadko są narażone na poważne powikłania, ale osoby w grupach ryzyka powinny szczególnie uważać na możliwość ciężkiego zakażenia, grożącego nawet śmiercią – możliwe są wtedy problemy z oddychaniem, zapalenie płuc oraz oskrzeli. Aby tego uniknąć, zaleca się unikać kontaktu z dzikim lub padłym ptactwem i zwierzętami, a jeśli już do niego doszło, należy dokładnie umyć ręce. Nie zaleca się jedzenia surowego mięsa drobiowego i jaj.

ptasia-grypa-dezynfekcja

W jakiej temperaturze ginie wirus ptasiej grypy?

Wirus potrafi przetrwać przez bardzo długi czas – w lodówce do ponad 2 miesięcy, w zamrożeniu – nawet kilka lat. Jednak to, co zabija wirusa ptasiej grypy, to wysoka temperatura – już przy 70°C ulega szybkiemu unieszkodliwieniu. Dlatego odpowiednia obróbka termiczna, taka jak pieczenie, smażenie czy gotowanie mięsa drobiowego i jaj, skutecznie eliminuje zagrożenie zakażeniem. Jeśli jesteś właścicielem restauracji, zwróć na to szczególną uwagę i pamiętaj o bezpieczeństwie oraz zasadach HACCP.

Ptasia grypa – dezynfekcja wirusa! Zadzwoń!

+48 885 888 994

Źródła:
wetgiw.gov.pl, Główny Inspektorat Weterynarii, Objawy grypy ptaków i zgłoszenie podejrzenia

wetgiw.gov.pl, Główny Inspektorat Weterynarii, O grypie ptaków

gov.pl, Główny Inspektorat Sanitarny, Grypa ptaków

gov.pl, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sochaczewie, Jak chronić się przed ptasią grypą: objawy, rozprzestrzenianie się i profilaktyka

wetgiw.gov.pl, Główny Inspektorat Weterynarii, Grypa ptaków (AI)

gov.pl, Główny Inspektorat Sanitarny, Wytyczne dla hodowców/właścicieli i pracowników ferm zwierząt oraz dla osób mających kontakt ze zwierzętami wrażliwymi na zakażenie wirusami grypy ptaków – przed sezonem infekcyjnym

Scroll to Top