Czy ozonowanie działa na pluskwy?

ozon-na-pluskwy

Ozonowanie budzi coraz większe zainteresowanie w kontekście walki z plądrującymi nasze domostwa pluskwami. Nic dziwnego. Kiedy każdego dnia budzimy się pogryzieni, w naszym domu pojawia się nieprzyjemny zapach, a my zaczynamy czuć lęk przed pójściem spać, chcemy działać szybko i szukamy rozwiązań w sieci. A tam znajdujemy informacje, że ta metoda na pluskwy daje efekty. Jednakże, czy rzeczywiście ozon może stanowić skuteczną broń w tym nieustającym boju?

W tym artykule przeczytasz:

  1. Czym jest ozonowanie?
  2. Czy ozonowanie jest skuteczne na pluskwy?
  3. Jak nie ozonowanie, to co zastosować na pluskwy?

Czym jest ozonowanie?

Ozonowanie to proces dezynfekcji, wykorzystujący ozon (O3) – gaz o silnych właściwościach oksydacyjnych. Ozon jest jednym z najsilniejszych dostępnych środków dezynfekujących. Skutecznie niszczy bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Dzięki tym właściwościom ozonowanie znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, od przemysłu spożywczego, poprzez oczyszczanie wody, pomieszczeń czy urządzeń. Jak można z tych informacji, ozonowanie to zabieg dezynfekcji i dezodoryzacji. Co zatem z pluskwami?

Czy ozonowanie jest skuteczne na pluskwy?

Ozon działa poprzez oksydację, niszcząc ściany komórkowe mikroorganizmów oraz inne struktury na poziomie molekularnym. Pluskwy domowe jako większe organizmy i szkodniki nie są niszczone przez ozonowanie w taki sam sposób jak bakterie czy wirusy. Ich ciała są bardziej odporne na oksydacyjne działanie ozonu. Eliminacja pluskiew ozonem wymagałaby bardzo wysokich stężeń i długiego czasu ekspozycji, co jest osiągalne jedynie w warunkach laboratoryjnych. Zwalczanie tych insektów wchodzi natomiast w zakres dezynsekcji, obejmującej inne metody i środki działania. Co prawda dezynsekcję można łączyć z ozonowaniem w celu dezynfekcji lub dezodoryzacji. Jednak celem takiego działania byłoby usunięcie zapachów lub mikroorganizmów, które mogły powstać podczas infestacji pluskiew, nie zaś eliminacja samych insektów.

pluskwy-w-domu

Skąd zatem wzięło się twierdzenie, że ozon zwalcza pluskwy? Stąd, że badania na temat jego wykorzystania również w zakresie dezynsekcji cały czas trwają. W pierwszych próbach laboratoryjnych wykazano, że duże stężenia ozonu są mogą być trujące dla niektórych owadów. Zauważono, że przy 1500 ppm ozonu i po 180 minutach samce pluskiew umierają. Jednak tak wysokiego stężenia ozonu, który zatrułby pluskwy, ozonatory stosowane w zwykłych pomieszczeniach nie są w stanie wytworzyć. Podobne wnioski wysnuto także w odniesieniu do karaczanów, równie odpornych szkodników.

Więcej sensu ozonowanie może mieć w przypadku insektów, z którymi zmaga się branża rolnicza i spożywcza. Działania na mniejszym stężeniu, dokładnie 50 ppm, podjęto w celu eliminacji wołka kukurydzianego i trojszyka gryzącego. Choć wynikiem była śmiertelność na poziomie 90%, czas ozonowania wynosił aż 3 dni. Nawet jeśli na pluskwy czy inne szkodniki domowe mniejsze stężenie ozonu działałoby w ten sam sposób, eliminacja tych insektów byłaby trudna do zrealizowania. Na szczęście nie ma takiej potrzeby. Dostępne są skuteczne metody dezynsekcji pluskiew, które nie wymagają opuszczenia mieszkania na kilka dni, a maksymalnie na kilka godzin.

Jak nie ozonowanie, to co zastosować na pluskwy?

Zwalczanie pluskiew wymaga zintegrowanego podejścia, ponieważ szkodniki te są niezwykle odporne na wiele tradycyjnych metod kontroli, między innymi na tzw. domowe sposoby. Wymagają profesjonalnego podejścia i szybkiej reakcji, by nie dopuścić do rozległej infestacji. Wśród najlepszych metod na pluskwy znajduje się IPM. To zintegrowane podejście kontroli szkodników, które łączy różne metody dezynsekcji, np. mechaniczne, biologiczne i chemiczne. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie skutecznej i długotrwałej eliminacji insektów przy minimalnym ryzyku dla ludzi, zwierząt i środowiska. 

odpluskwianie

Podczas metody IPM na pluskwy przeprowadza się dwa zabiegi w trakcie jednej wizyty technika. Jest to połączenie wymrażania Cryonite z opryskiem chemicznym lub zamgławianiem ULV. Każda z wymienionych metod ma swoje zalety i może być skuteczna w różnych sytuacjach. Dlatego największą skuteczność osiąga się poprzez zastosowanie kombinacji różnych metod, dostosowanych do specyficznych warunków danego zakażenia pluskwami.

Podczas wymrażania Cryonite tzw. suchy lód rozpylany jest w głównych miejscach bytowania insektów. Mroźny dwutlenek węgla zabija pluskwy natychmiast. Ponadto niszczy też jaja. Cryonite sam w sobie osiąga doskonałe efekty już po jednym zabiegu. Należy jednak pamiętać, że działa tu i teraz. 

Oprysk chemiczny lub zamgławianie ULV dodawane do dezynsekcji w ramach IPM wykorzystują insektycydy o działaniu kontaktowo-żołądkowym. Substancje oblepiają ciało insektów i trafiają do ich układu pokarmowego, co je zatruwa. Jednak co istotne, ich działanie utrzymuje się przez 2-4 tygodni. Pozwala to wytruć nowe pluskwy, które ukryły się w dalszych zakamarkach lokalu (i nie były potraktowane bezpośrednio wymrażaniem) lub takie, które cały czas przechodzą z zewnątrz, np. od sąsiadów. W przypadku migracji owadów z innych mieszkań dopełnieniem dezynsekcji powinno być zabezpieczenie mieszkania zgodnie ze wszystkimi zaleceniami technika.