Nawet jeśli jesteś entuzjastą wszelkich zwierząt futerkowych, szczury w domu to nie powód do radości. Mogą być nosicielami różnych chorób, co jest jedną z przyczyn, dla których warto pozbyć się ich jak najszybciej. W sieci łatwo natknąć się na rady dotyczące samodzielnie przygotowanych pułapek, ale czy rzeczywiście warto zdecydować się na domowe sposoby na szczury? Czy domestos na szczury i inne podobne specyfiki działają? Wyjaśniamy.
- Kiedy szczury stają się problemem?
- Dlaczego nie warto czekać?
- Domowe sposoby na szczury – czy domowa pułapka zadziała?
- Domestos na szczury – najlepsza pułapka na gryzonie?
- Jakie jeszcze domowe sposoby to mity?
- Jakie domowe sposoby faktycznie mogą pomóc?
- Czy istnieje najlepsza pułapka na szczury?
Kiedy szczury stają się problemem?
Szczury są dużymi gryzoniami, dużo większymi niż myszy, ich długość (nie wliczając ogona) może liczyć nawet do 25 centymetrów. Ale czy łatwo poznać, że mamy w domu właśnie tego gryzonia? Oto kilka objawów, że w naszym otoczeniu zadomowił się szczur:
- pogryzione przedmioty, np. kartony i kable
- naruszone zapasy jedzenia
- obecność małych, ciemnych, cylindrycznych odchodów
Istnieją różne gatunki szczurów, jednak te, które najczęściej kwalifikują się do zastawiania na nie pułapek, to szczur wędrowny i szczur śniady.
Dlaczego nie warto czekać?
Szczury w domu to dla wielu ludzi ogromny stres i dyskomfort. Już sam widok ich odchodów w szafkach kuchennych wywołuje niemiłe emocje. Co jednak najważniejsze, gryzonie te przenoszą choroby, stanowiące zagrożenie dla człowieka, takie jak:
- kiła
- dżuma
- tularemia
- leptospiroza
Ignorowane, mogą wyrządzić duże szkody materialne, niszcząc różne przedmioty, np. przegryzając kable, a to z kolei daje szansę na niebezpieczne zwarcie, dlatego powinniśmy pozbyć się szczurów jak najszybciej.
Gryzonie te rozmnażają się bardzo szybko – samica szczura wędrownego rodzi nawet do 5 razy w roku wydając w każdym miocie do 12 młodych, a nowe osobniki osiągają dojrzałość płciową już w 3 lub 4 miesiącu życia. Podobnie mają się statystyki szczura śniadego, który wydaje na świat do 13 młodych do 5 razy w roku. Dlatego jeśli myślisz, że 2 gryzonie w domu to nic, prędko może się okazać, że masz ich już kilkanaście. A od tego blisko już do prawdziwej plagi szczurów. Dlatego nie zwlekaj ze zwalczaniem.
Domowe sposoby na szczury – czy domowa pułapka zadziała?
Domowe pułapki na szczury mogą wydawać się prostym sposobem na walkę z gryzoniami, jednak ich efektywność bywa ograniczona. Znane z wysokiej inteligencji i zdolności do adaptacji, szybko uczą się omijać zagrożenia, co sprawia, że tradycyjne metody nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Zazwyczaj unikają otwartych przestrzeni, poruszając się wzdłuż ścian, co dodatkowo utrudnia schwytanie szczurów w domowe pułapki rozlokowane w nieprzemyślanych miejscach.
A co ze stosowaniem odstraszających zapachów? Te również mają ograniczone działanie i ich skuteczność jest wątpliwa. Aby przyniosły jakiekolwiek efekty musiałyby być stosowane regularnie i w bardzo wysokim stężeniu.
Jednak odstraszanie tak inwazyjnych gryzoni, jak szczury nie jest wystarczającym działaniem, bo w każdej chwili mogą one powrócić. Szkodniki te należy skutecznie zwalczać. Zatem czy istnieją jakieś domowe sposoby, które faktycznie działają? Czego boją się szczury i jak sobie z nimi radzić?
Domestos na szczury – najlepsza pułapka na gryzonie?
W wielu poradnikach internetowych spotkamy się z popularnym domowym sposobem radzenia sobie z gryzoniami, a mianowicie z domestosem na szczury. Według nich, ten powszechny preparat czyszczący toalety należy rozlać do małych pojemniczków i postawić tam, gdzie podejrzewamy, że mogą bytować szkodniki.
Być może połączenie tego środka i gryzoni wzięło się z występowania ich obu w okolicach muszli klozetowej. Czy takie mocne zapachy faktycznie odstraszają szczury?
Jest to niestety jeden z największych mitów krążących online – to bardzo bystre stworzenia i ciężko jest pozbyć się gryzoni jedynie poprzez zastosowanie silnego, drażniącego zapachu. Co więcej, domestos zamiast zadziałać na szczury, może zaszkodzić naszemu domostwu. Pomijając to, że może się po prostu rozlać i wyrządzić szkody materialne, zostawiając plamy, jego użycie stwarza znacznie większe ryzyko.
Niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzi
Domestos zawiera silne chemikalia, takie jak chlor i inne substancje drażniące, które są dla ludzi niebezpieczne. Kontakt z nimi może powodować podrażnienia skóry lub oczu. Ponadto, opary wydzielane przez ten środek mogą być toksyczne, jeżeli mamy do czynienia z ich dużym stężeniem, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach. Narażamy się wtedy na bóle i zawroty głowy oraz duszności.
Niektórzy, gdy uznają, że domestos na szczury to za mało, mieszają go z innymi substancjami chemicznymi. Takie działania mogą być naprawdę bardzo niebezpieczne – domestos w połączeniu z octem lub amoniakiem wytwarza toksyczne gazy, a ich obecność w dużym stężeniu może prowadzić nawet do naszej śmierci.
Zagrożenie dla zwierząt domowych
Nasi pupile mogą być jeszcze mniej ostrożni od nas, co może prowadzić do poważnych zatruć, a nawet uszkodzenia układu pokarmowego spowodowanego spożyciem substancji chemicznej. Sam kontakt z nią może powodować oparzenia skóry oraz błon śluzowych u zwierząt domowych. (Źródło: https://vet-alertorg/pierwsza-pomoc-przy-zatruciach-u-zwierzat/)
Stosowanie domestosu na szczury jest szkodliwe dla środowiska
Ta silna substancja chemiczna może sprawić, że gleba, która miała z nią styczność będzie skażona, negatywnie wpływając na rośliny. Niesie to również ryzyko przedostania się domestosu do wód gruntowych, nie wylewajmy go więc w naszych ogrodach.
Tak samo jak zwierzętom domowym, złe użycie tego środka chemicznego może sprawić, że zaszkodzi on dzikiej zwierzynie, niosąc ryzyko zatrucia.
Domestos na szczury jest nieskuteczny?
Silne zapachy odstraszają szczury, ale nie sprawią, że problem zniknie całkowicie. Nawet jeśli gryzonie będą unikać miejsc, gdzie rozstawiono środek, znajdą sobie inną kryjówkę, niekoniecznie bardzo oddaloną.
Jakie jeszcze domowe sposoby to mity?
Na słynnym domestosie na szczury domowe sposoby się jednak nie kończą. Czego boją się szczury według niektórych osób? Rośliny, takie jak świeże liście pomidorów, dzika mięta, wilczomlecz czy chociażby ultradźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha i wiele więcej, niestety nie są dobrym rozwiązaniem problemu. Jakie domowe pułapki na szczury są reklamowane jako skuteczne? Poniżej wymienimy jeszcze kilka.
Amoniak na szczury
Podobnie jak domestos, na szczury w domu zalecany jest amoniak, ze względu na swój zapach przypominający gryzoniom drapieżnika. Zdecydowanie odradzamy jednak stosować amoniak na szczury, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach, jest on bowiem silnie toksyczny. Na zewnątrz natomiast zapach szybko wietrzeje, co kompletnie niweluje jego skuteczność.
Nafta i terpentyna
Rozprowadzone w różnych miejscach za pomocą szmatki produkty ropopochodne mogą doprowadzić do zatrucia naszych zwierząt domowych przez wdychanie lub spożycie. Nie warto ryzykować zapalenia płuc, drgawek, śpiączki, czy nawet śmierci naszych pupili.
Kapsaicyna
Gotowy spray z kapsaicyną można kupić w sklepie, alternatywnie zaleca się wymieszać z wodą ostrą paprykę w sprayu. Środek należy rozpylić w miejscach zajętych przez szczury. Czy jest skuteczny? Środek ten podrażnia węch, jednak całkowite zlikwidowanie populacji szczurów tym sposobem jest raczej niemożliwe.
Ocet spirytusowy
Kolejnym sposobem na szczury jest ocet spirytusowy, tego typu pułapki na szczury, podobnie jak większość przykładów z naszej listy, opierają swoje działanie na ostrym zapachu. Spryskane nim miejsca mają odstraszyć gryzonie, które nie będą tolerowały drażniącej woni. Nie jest to jednak sprawdzony sposób i wcale nie pozbędziemy się tak populacji szczurów z naszego mieszkania.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o środkach, które odstraszają szczury, zajrzyj do naszego artykułu skupiającego się na temacie: Czego boją się szczury i co je odstrasza?
Jakie domowe sposoby faktycznie mogą pomóc?
Łapanie szczurów domowymi sposobami graniczy z cudem. Istnieją jednak skuteczne metody prewencji, mogące zminimalizować ryzyko pojawienia się gryzoni w naszym domu.
- Uszczelnianie szczelin i dziur – gryzonie są nie tylko bystre, ale i zwinne. Zaleca się dokładnie sprawdzić wszelkie drzwi, okna, fundamenty i inne otwory, którymi mogą dostać się do środka, a następnie, w razie potrzeby, uszczelnienie ich pianką montażową lub założenie metalowej siatki.
- Czystość – częste sprzątanie i zabezpieczanie jedzenia pomoże nam w szybszej identyfikacji problemu i rozpoznaniu obecności szczurów (takich jak np. nadgryzione opakowania czy pojawienie się odchodów), ale też ograniczy dostęp do pożywienia nieproszonym gościom.
- Kot w domu – obecność kota, naturalnego wroga gryzoni, w okolicy rzeczywiście może sprawić, że szczury będą omijać miejsce jego zamieszkania.
Czy istnieje najlepsza pułapka na szczury?
Skuteczny sposób na pozbycie się szczurów wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi, w tym właściwie dobranych pułapek. Jeśli masz problem, lepiej odpuść sobie domestos na szczury i w pierwszej kolejności zaufaj specjalistom od deratyzacji, którzy aby złapać szczura korzystają zarówno z pułapek mechanicznych, jak i stacji deratyzacyjnych z trutkami, które doskonale sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.
Wybór konkretnej metody zależy od charakterystyki miejsca oraz skali problemu z gryzoniami. Mechaniczne pułapki, takie jak chwytacze, mogą być bardzo skuteczne, zwłaszcza jeśli są odpowiednio rozmieszczone i regularnie monitorowane.
Zazwyczaj jednak stosuje się rozmieszczenie dużych karmników, w których umieszcza się rodentycydy. Są one odpowiednio zabezpieczone, dzięki czemu substancja przeznaczona dla gryzoni jest chroniona przed warunkami pogodowymi, dziećmi, zwierzętami domowymi i postronnymi. Pułapki na szczury z trutkami nie stanowią wtedy niepotrzebnego zagrożenia.
Alternatywną opcją odszczurzania są tacki z trutką, które ze względu na otwartą strukturę, rozmieszczane są jedynie w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie nie znajdą ich dzieci ani zwierzęta.
Nie czekaj i zaufaj specjalistom. Jeśli szczury pojawiły się w Twoim domu, pozbądź się ich w profesjonalny i bezpieczny sposób.