Afrykański pomór świń stanowi poważne zagrożenie dla hodowli trzody chlewnej, prowadząc do dużych strat finansowych. Wirus jest niezwykle odporny i potrafi długo przetrwać w zakażonym materiale. Dlatego bioasekuracja ASF to klucz do ochrony gospodarstw. Właściwie wdrożona bioasekuracja świń ogranicza ryzyko zakażenia, ale to nie wszystko – równie ważna jest skuteczna dezynfekcja ASF. Obecny rynek oferuje wiele rozwiązań. Jaka metoda może pomóc w eliminacji wirusa ASF? Dezynfekcja za pomocą zamgławiania termicznego to zabieg, z którym warto się zapoznać!
W artykule przeczytasz:
- Czym jest afrykański pomór świń (ASF)?
- Dezynfekcja – ASF a metody zwalczania
- Sposób na ASF – dezynfekcja zamgławianiem termicznym
- ASF – bioasekuracja świń
- Bioasekuracja ASF – dokumenty
- Afrykański pomór świń – częste pytania i obawy
Czym jest afrykański pomór świń (ASF)
Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, która w Polsce występuje zarówno u świń hodowlanych, jak i dzików. Wirus charakteryzuje się wyjątkową odpornością na czynniki środowiskowe – w mięsie niepoddanym obróbce technologicznej potrafi przetrwać nawet 105 dni. Do zakażenia w hodowlach może dojść na skutek kontaktu z chorymi dzikami, innymi zakażonymi świniami lub spożycia skażonych resztek żywności. ASF łatwo przenieść między gospodarstwami – wirus może być przenoszony przez ludzi, zakażoną paszę, wodę, a nawet narzędzia wykorzystywane w hodowli.
Tam, gdzie pojawia się wirus, właściciele hodowli i zakładów mięsnych narażeni są na bardzo duże straty finansowe. Świnie padają, a ich obrót i eksport zostaje wstrzymany. ASF nie jest uleczalne i jedyny sposób na pozbycie się ognisk choroby to zabicie zakażonych świń. Na szczęście istnieją sposoby, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby, czyli przede wszystkim odpowiednia bioasekuracja świń, a w tym dezynfekcja ASF.
Dezynfekcja – ASF a metody zwalczania
Aby zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa do hodowli, należy bardzo uważnie dbać o higienę naszego otoczenia. Ręce powinny być myte i odkażane, tak jak obuwie, narzędzia i sprzęt. Dezynfekcja pomieszczeń inwentarskich oraz pojazdów, które wracają z prac polowych może mieć ogromne znaczenie w obliczu zagrożenia zakażeniem.
Bez względu na to, czy prowadzisz małe, czy duże gospodarstwo, działaj kompleksowo. Jeżeli zmagasz się lub obawiasz się afrykańskiego pomoru świń, warto rozważyć zaawansowane metody dezynfekcji ASF, takie jak zamgławianie termiczne. Specjaliści wykonują zabiegi skutecznie i szybko, dzięki czemu funkcjonalność hodowli nie musi być wstrzymywana na dłużej niż to konieczne.
Sposób na ASF – dezynfekcja zamgławianiem termicznym
Dezynfekcja ASF za pomocą zamgławiania termicznego to idealny sposób, aby zwiększyć bezpieczeństwo hodowli. Preparat eliminujący patogeny jest rozpylany w postaci gęstej mgły dzięki specjalnemu silnikowi pulsacyjnemu. Zamgławianie termiczne jest również znane jako zamgławianie na ciepło – silnik podgrzewa mieszankę wody i środków chemicznych do wysokiej temperatury i działa penetrująco, pozwalając na szybkie pokrycie dużych obszarów. Środek dezynfekujący dostaje się do wszystkich zakamarków i szczelin. Wytworzona podczas zabiegu mgła unosi się w powietrzu, a następnie osiada na wszystkich powierzchniach. Usuwa bakterie, wirusy i inne patogeny zagrażające twojej trzodzie chlewnej.
Przy zastosowaniu odpowiednich zasad BHP, dezynfekcja ASF za pomocą zamgławiania termicznego jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt – wykorzystywane przez firmy DDD preparaty są atestowane i certyfikowane.

Chroń hodowlę przed ASF! Dezynfekcja termiczna to skuteczne rozwiązanie!
+48 885 888 994ASF – bioasekuracja świń
Opisana wyżej dezynfekcja ASF to tylko jeden z wielu kroków, które należy podjąć w ramach bioasekuracji świń. Trzymając się tych zaleceń, zminimalizujesz ryzyko wybuchu nowego ogniska afrykańskiego pomoru świń:
- hodowla powinna być ogrodzona, aby świnie nie miały możliwości kontaktu z dzikimi zwięrzętami, zwłaszcza z dzikami,
- nie powinno się karmić świń odpadami kuchennymi,
- świnie oraz pasza z nieznanych źródeł nie powinny być wprowadzane do chlewni,
- do zwierząt powinien wchodzić jedynie właściciel lub osoba, która się nimi zajmuje, wcześniej myjąc i dezynfekując ręce. Powinien mieć oddzielny strój i obuwie do pracy, które pozostają w chlewni,
- przed wejściem do budynków inwentarskich muszą znaleźć się specjalne maty dezynfekujące,
- zwierzęta oraz gospodarstwo muszą być zarejestrowane w bazie ARiMR,
- zakazuje się używania słomy i zielonki, które pozyskano z pól, gdzie mogły bytować dziki,
- zakazuje się wprowadzania do gospodarstwa dzików z polowania lub takich, które padły.,
- rezygnacja z polowań na dziki przez właścicieli i osób pracujących w chlewni,
- montaż siatek ochronnych w oknach chlewni, aby chronić świnie przed wrzuceniem tam materiału zakaźnego.
Te i inne kroki, które wspomogą higienę gospodarstwa pozwolą ci na bezpieczne prowadzenie chlewni. W połączeniu ze skuteczną dezynfekcją ASF za pomocą zamgławiania termicznego, ochrona twojej hodowli wzrośnie. Regularna dezynfekcja to kluczowy element walki nie tylko z ASF, ale i innymi zagrożeniami. Warto wiedzieć, co zabija wirusa ptasiej grypy — w tym przypadku również zaleca się wykonanie zamgławiania termicznego, które może pomóc chronić hodowlę drobiu. Postaw na nowoczesne rozwiązania i zaufaj specjalistom, którzy odpowiedzą na twoje pytania.
Potrzebujesz pomocy przy dezynfekcji ASF? Zadzwoń!
+48 885 888 994Bioasekuracja ASF – dokumenty
Jak czytamy na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Obornikach, dokumenty obowiązujące hodowców trzody chlewnej dotyczące ASF to: spis świń, dokumentacja czyszczenia i dezynfekcji w gospodarstwie, dokumentacja przeglądu budynków, lista preparatów do dezynfekcji rąk, zasady mycia i dezynfekcji środków transportu, obuwia, pomieszczeń, rejestr środków transportu oraz wejść do budynków, gdzie trzymane są świnie.
Bioasekuracja świń powinna być w większych fermach oparta o standardy HACCP. Wyznaczenie krytycznych punktów kontroli może być kluczowe i pomoże w skutecznej walce z wirusem. Mięso ze świń, których dotknęła choroba, nadal może ją rozprzestrzeniać.
HACCP to System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli. Dzięki niemu etapy dotyczące produkcji, przetwarzania oraz przechowywania żywności są odpowiednio nadzorowane. To pozwala na ich ocenę pod względem potencjalnych zagrożeń biologicznych, chemicznych oraz fizycznych, skutkując szybką reakcją i ich eliminacją.
Afrykański pomór świń – częste pytania i obawy
Czy ASF jest szkodliwy dla ludzi?
W obliczu nowego zagrożenia wiele osób zadaje sobie pytanie, czy ASF jest szkodliwy dla ludzi. Uspokajamy – wirus afrykańskiego pomoru świń nie jest chorobotwórczy dla ludzi.
Czy można jeść mięso z ASF?
Skoro ASF nie szkodzi ludziom, dlaczego zakażone świnie należy utylizować? Czy można jeść mięso z ASF bez konsekwencji? Otóż nie – takiego mięsa nie można produkować i sprzedawać z bardzo prostego powodu. Nawet plasterek szynki, który został wyprodukowany z zarażonego zwierzęcia, naraża na dalsze rozprzestrzenianie się choroby, jeśli znajdzie się w nieodpowiednim miejscu. Właściciele, którzy nakarmiliby swoją trzodę takimi resztkami, sprawiliby, że zostanie ona dotknięta chorobą.
Jakie są objawy ASF u świń?
Świnie, które zostały zakażone ASF mogą wykazywać niepokojące objawy, takie jak na przykład wysoka gorączka. Warto jednak zauważyć, że gdy świnie gorączkują, ich apetyt z początku wcale nie maleje, dlatego czasem ciężko rozpoznać, że coś jest nie tak. Inne objawy to sinica skóry uszu, boków ciała lub na brzuchu, wybroczyny, duszności, pienista, a nawet krwista wydzielina z nosa, a także biegunka, często również krwista. Świnie w zakażonej hodowli mogą padać w każdym wieku.

Natomiast dziki, u których wystąpi ASF, doznają osłabienia, tracą orientację i wykazują ograniczony odruch ucieczki. Podobnie jak u świń hodowlanych, może pojawić się sinica uszu, brzucha, boków ciała, wybroczyny, duszność, pienista lub krwista wydzielina z nosa i biegunka (często z domieszką krwi).

Co to za skrót – ASF?
Afrykański pomór świń często nazywany jest również ASF, z angielskiego African Swine Fever. Ta choroba wirusowa występuje powszechnie w wielu afrykańskich państwach. Najpierw zaobserwowana w Kenii, a lata później odnotowana w Europie. W polsce ASF po raz pierwszy pojawił się w 2014.
Dezynfekcja w ramach walki z ASF? Zadzwoń!
+48 885 888 994Źródła:
Gov.pl, Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, Afrykański pomór świń – zasady ochrony świń przed chorobą
Kowal.eu, Główny Lekarz Weterynarii ostrzega- ASF zabija, a człowiek może ją przenieść!
Gov.pl, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ryzyko pojawienia się ASF – apel o przestrzeganie zasad bioasekuracji
University of Nebraska Lincoln Extension, tłumaczenie na język polski: Aleksander Dargiewicz, Bioasekuracja świń i ochrona fermy trzody chlewnej
Piwoborniki.pl, Dokumenty obowiązujące hodowców trzody chlewnej w związku z zagrożeniem ASF