Co nas gryzie latem?

co-gryzie-nas-latem

Wakacyjne dni i ciepłe wieczory to czas na relaks na świeżym powietrzu. Niestety, czasami przyroda może nam pokrzyżować plany. Latem często musimy mieć do czynienia z natrętnymi owadami, które nie tylko nas gryzą, ale już swoją obecnością wywołują dyskomfort. Na jakie owady należy uważać i co można zrobić, by cieszyć się przebywaniem w swoim ogrodzie i domu bez obawy o ukąszenia? Sprawdź w naszym artykule!

W tym artykule przeczytasz:

  1. Komary – przyczyna swędzących ukąszeń
  2. Małe, ale dokuczliwe meszki
  3. Osy i szerzenie – nie tylko ukąszenia, ale też alergie
  4. Kleszcze – zagrożenie nie tylko w lesie
  5. Pluskwy – kąsają przez cały rok
  6. Jak chronić się przed ugryzieniami?

Komary – przyczyna swędzących ukąszeń

Komary są prawdziwą zmorą letnich wieczorów. Samice tych owadów żywią się krwią ssaków, w tym ludzi, aby zapewnić sobie odpowiednie składniki odżywcze do składania jaj. Ich ukąszenia powodują swędzenie i miejscowe obrzęki.

Podobnie jak inne gatunki insektów szkodników, komary chętnie gromadzą się w ogrodzie. Szczególnie w miejscach, gdzie znajdują się zbiorniki wody, takie jak otwarte beczki, wanny czy doniczki. Przyciągają je ciepłe i wilgotne zakamarki, jak zagęszczenia roślin czy miejsca z wilgotną ziemią, które stanowią idealne schronienie dla komarów w ciągu dnia.

komary-latem

A co przyciąga je do domów? Istnieje powszechne przekonanie, że komary są przyciągane przez światło. Jednak w rzeczywistości komary bardziej kierują się zapachami, ciepłem ciała i dwutlenkiem węgla, niż światłem. Światło może zwracać ich uwagę, ale nie jest głównym czynnikiem przyciągającym je do konkretnego miejsca. Wiele gatunków komarów jest aktywnych głównie w nocy, gdy światło dzienne słabnie, więc nie jest to czynnik przyciągający je do domów. Niemniej jednak otwarte okna lub drzwi oświetlone w nocy mogą ułatwiać komarom dostęp do wnętrza domu, gdyż wydają się one atrakcyjne jako potencjalne wejścia.

Małe, ale dokuczliwe meszki

Mimo niewielkiego rozmiaru, meszki potrafią sprawić wiele kłopotów. Małe, krwiopijne muchy z rodziny Simuliidae, są znane głównie z tego, że atakują głównie w okresie wiosenno-letnim, a ich ukąszenia są znacznie bardziej bolesne niż komarów. Meszki są szczególnie aktywne w godzinach wieczornych i nad ranem, co utrudnia spokojny wypoczynek na świeżym powietrzu. Mogą również przedostawać się do wnętrza domów przez otwarte okna lub drzwi.

Uciążliwe owady? Skontaktuj się z nami! Mamy na to sposób!

+48 885 888 994

Osy i szerzenie – nie tylko ukąszenia, ale też alergie

Podobnie jak komary, meszki są przyciągane przez zapach ludzkiego potu oraz wydychany dwutlenek węgla. Idealnym miejscem do składania jaj przez samice meszek jest stojąca woda, taka jak w zanieczyszczonych kałużach czy naczyniach z wodą na zewnątrz domu. Dlatego warto zadbać o porządek wokół budynku i usunąć wszelkie niepotrzebne zbiorniki z wodą, by uniknąć przedostawania się ich do wnętrza.

Osy i szerszenie mogą być nie tylko uciążliwe, ale też niebezpieczne, zwłaszcza dla osób uczulonych na jad owadów. Ich ukąszenia mogą prowadzić do miejscowych reakcji alergicznych lub nawet wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność w pobliżu miejsc, gdzie mogą się gromadzić. Są to nie tylko śmietniki czy otwarte pojemniki na jedzenie, gdzie osy poszukują pożywienia. Mogą tworzyć gniazda na poddaszach, pod dachami, w ziemi ogrodu czy w elewacji budynków. A stąd już prosta droga do zwiększenia ich obecności we wnętrzach. Osy i szerszenie zazwyczaj nie wlatują do domów celowo. Najczęściej dzieje się to przypadkowo, na przykład podczas przelotów w poszukiwaniu nowych miejsc do założenia gniazda. Mogą być też przyciągane przez zapachy jedzenia, zwłaszcza słodkiego, co może prowadzić do ich przypadkowego przedostawania się do wnętrza domu. W przypadku os i szerszeni należy działać szybko i zdecydowanie. Dezynsekcja wykonana przez profesjonalistów może uchronić przed bolesnymi i niebezpiecznymi użądleniami.

Kleszcze – zagrożenie nie tylko w lesie

Kleszcze to nie tylko irytujące owady, ale też poważne zagrożenie dla zdrowia. Mogą przenosić różne chorobotwórcze patogeny, w tym bakterie i wirusy, które wywołują groźne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego ważne jest unikanie obszarów, gdzie najczęściej przebywają. Głównie są to lasy i łąki, choć nie można wykluczyć ich obecności w ogrodach przydomowych. Te małe pasożyty mogą czaić się w wysokiej trawie, gęstej roślinności, a nawet w ziemi. Szczególnie chętnie przebywają w miejscach, gdzie mogą znaleźć ciepłe, wilgotne schronienie, jak zakamarki pod drewnem czy w zagęszczeniach roślin. Dlatego też nawet w naszych własnych ogrodach, warto zachować ostrożność i stosować środki ochronne, aby uniknąć kontaktu z kleszczami i ryzyka przeniesienia przez nie chorób. Regularne koszenie trawy, usuwanie gnijących liści oraz utrzymanie porządku w ogrodzie mogą pomóc zmniejszyć ryzyko zetknięcia się z tymi niebezpiecznymi owadami.

owady-pogryzienie-ukaszenie

Pluskwy – kąsają przez cały rok

Zagrożeniem dla naszego komfortu podczas letnich miesięcy mogą być również pluskwy. Choć gryzą przez cały rok, to latem, w okresie wakacyjnym, może istnieć więcej okazji by się na nie natknąć lub przenieść je sobie do domu. Szczególnie gdy podróżujemy i zatrzymujemy się w różnych miejscach, takich jak hotele czy pensjonaty. Pluskwy, bytujące szczególnie w łóżkach, często są trudne do zauważenia. Żerują głównie nocą. Ich ugryzienia mogą powodować swędzenie, zaczerwienienie, a u niektórych osób nawet silniejsze reakcje alergiczne. Dlatego też w podróży warto zachować szczególną czujność, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Warto dokładnie obejrzeć ubrania przed powrotem do domu, a w przypadku ugryzień w hotelu zgłosić to właścicielowi lub osobie zarządzającej obiektem.

Jak chronić się przed ugryzieniami?

Jeśli występuje problem z owadami warto skontaktować się z profesjonalną firmą dezynsekcyjną. Specjaliści z tej branży mogą zaoferować skuteczne rozwiązania, aby zwalczyć uciążliwe insekty. Dezynsekcja dostosowana do konkretnego gatunku szkodnika, rozmiaru infestacji i jej miejsca to klucz do skutecznego pozbycia się problemu.

Dodatkowym wsparciem w obronie przed ukąszeniami będzie:

  • w przypadku owadów takich jak komary i kleszcze stosowanie repelentów na bazie DEET oraz zakładanie długich, luźnych ubrań, aby zminimalizować narażenie skóry na ukąszenia,
  • montaż moskitier w oknach i drzwiach,
  • regularna kontrola skóry i odzieży, aby usunąć ewentualnie przywleczone owady.

Problem z owadami? Zamów profesjonalną dezynsekcję!

+48 885 888 994