Czarne robaki w domu atakują twoją kuchnię, łazienkę lub inne pomieszczenie? Zastanawiasz się, skąd się wzięły i co to za owady? Sprawdź naszą listę najczęstszych czarnych robaczków, które mogą pojawić się w mieszkaniu. Zobacz, czy rozpoznajesz jakiegoś insekta na zdjęciu. W artykule wyjaśniamy, jak pozbyć się takich robaków i czy da się je zwalczyć raz na zawsze.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Skąd się biorą robaki w domu?
- Czarne duże robaki w kuchni – karaczany wschodnie
- Małe, czarne, fruwające robaczki – muszki, ziemiórki czy mszyce?
- Małe, czarne robaki w łazience – ćmianki
- Czarne, twarde i podłużne żuczki – mączniki młynarki
- Skaczące, czarne robaczki w domu – pchły ludzkie
- Czy da się pozbyć czarnych robaków z domu?
Skąd się biorą robaki w domu?
Robaki – czarne, duże, małe, pełzające, fruwające lub inne – dostają się do mieszkań przez otwarte okna, drzwi, a także przez wszelkie szczeliny i pęknięcia w ścianach. W zależności od gatunku przyciągają je resztki jedzenia, wilgoć oraz ciepło, które znajdują w naszych domach. Niekiedy trafiają do wnętrz zupełnie przypadkiem. Ponadto robaki mogą przemieszczać się z innych mieszkań w bloku. Możesz je też przynieść z zewnątrz na ubraniach lub w torbach z zakupami. Możliwości jest wiele, tak jak i wiele jest różnych gatunków owadów.
W tym artykule przeanalizujemy konkretnie czarne robaki w domu. Skąd się biorą, gdzie występują i jakie właściwie są to insekty? Poniżej znajdziesz opisy najczęstszych czarnych robaków w mieszkaniach.
Czarne duże robaki w kuchni – karaczany wschodnie
Jednymi z najbardziej uciążliwych i obrzydliwych dużych, czarnych robaków są karaczany wschodnie (Blatta orientalis). Ich ciało jest nie tylko czarne, ale też błyszczące. Mogą osiągać długość do 2-3 cm i są znane ze swojego szybkiego tempa rozmnażania. Karaczany lubią wilgotne i ciepłe miejsca, dlatego często można je spotkać w pobliżu źródeł wody, takich jak zlewy czy rury kanalizacyjne. Chętnie żywią się resztkami jedzenia, w związku z czym najczęściej bytują w kuchniach. Te czarne duże robaki pojawiają się także w piwnicach, spiżarniach, a przy większych infestacjach mogą rozejść się po całym domu.
Do zwalczania karaczanów wschodnich zaleca się żelowanie, czyli metodę dezynsekcji wykorzystującą żel owadobójczy. Preparat umieszczany jest w miejscach, gdzie robaki się przemieszczają. Jego zapach i smak wabi szkodniki, a po zjedzeniu stopniowo je zatruwa.
Małe, czarne, fruwające robaczki – muszki, ziemiórki czy mszyce?
Jednymi z małych, fruwających owadów występujących w domach są muszki owocówki (Drosophila melanogaster). Co prawda są bardziej brązowo-żółte, więc nie do końca wpisują się w charakterystykę czarnych robaczków, to warto o nich wspomnieć. Dlaczego? Ponieważ muszki są jednymi z najczęstszych robaczków występujących w kuchniach. Owady te przyciągają fermentujące owoce i warzywa, w których składają swoje jaja. Ich cechą szczególną są czerwone oczy.
Do opisu małych, czarnych, fruwających robaczków dobrze pasują ziemiórki (Sciaridae), często mylone z muszkami. Mają smukłą budowę i długie, przezroczyste skrzydła. Ziemiórki bytują głównie w wilgotnej glebie doniczkowej i są szczególnie uciążliwe dla roślin domowych. Ich larwy żywią się materią organiczną i korzeniami roślin, co może prowadzić do osłabienia roślin.
Inne małe czarne robaczki które mogą zagościć w domu, to mszyce (Aphidoidea). Owady te co prawda nie fruwają aktywnie – mają miękkie ciała, jednak niektóre gatunki mają skrzydła. Mszyce występują na różnych roślinach, zarówno domowych, jak i ogrodowych. Są ssącymi owadami, które żywią się sokiem roślin, co może prowadzić do ich osłabienia i chorób.
Najlepszym sposobem na zwalczanie małych, zwłaszcza latających owadów jest zamgławianie, podczas którego mikro kropelki preparatu unoszą się w powietrzu i następnie opadają, docierając do trudno dostępnych miejsc. Alternatywnym zabiegiem na te małe, czarne robaczki jest oprysk, który stosowany jest punktowo na miejsca bytowania insektów. Wybór metody zależy m.in. od miejsca występowania i ilości owadów.
Małe, czarne robaki w łazience – ćmianki
Najczęściej występującymi, małymi owadami w łazienkach są rybiki. Jednak owady te mają srebrny, a nie czarny kolor. Jakie inne robaki także lubią wilgoć? Ćmianki (Psychodidae), czyli małe, czarne robaczki z szarymi akcentami i szerokimi skrzydełkami. Często można spotkać w łazienkach, ponieważ tam znajdują idealne warunki do rozmnażania.
Zwalczenie tych małych, czarnych owadów najlepiej przeprowadzać przy użyciu profesjonalnych metod, np. zamgławiania lub oprysku, które są dostosowywane indywidualnie do infestacji. Warto w tym zakresie skonsultować się ze specjalistami, którzy doradzą najlepsze rozwiązanie.
Czarne, twarde i podłużne żuczki – mączniki młynarki
Czarne, podłużne robaczki przypominające żuczki, które można spotkać w domu, to często mączniki młynarki (Tenebrio molitor). Owady mają twardy pancerz, który chroni je przed uszkodzeniami i często pojawiają się w miejscach, gdzie przechowuje się zboża i mąki. Mączniki młynarki możesz przynieść do domu wraz z zainfekowaną żywnością, którą kupujesz w sklepie. Mogą pojawić się również w spiżarniach, magazynach żywności i kuchniach, gdzie znajdą odpowiednie warunki do życia i rozmnażania.
Jak się pozbyć tych małych, czarnych robaków z domu? Wśród profesjonalnych metod stosowanych do ich zwalczania znajduje się zamgławianie lub oprysk, które pozwalają na dotarcie do wszystkich zakamarków i skuteczne wyeliminowanie owadów.
Skaczące, czarne robaczki w domu – pchły ludzkie
Jeśli widzisz skaczące, czarne robaczki w domu mogą to być pchły ludzkie. To bezskrzydłe insekty o długości 1,5-4 mm, z bocznie spłaszczonym ciałem pokrytym drobnymi włoskami. Owady są wyjątkowo uciążliwe ze względu na umiejętność skakania na duże odległości i szybkie rozmnażanie. Pchły ludzkie mogą przenieść się na Ciebie z innych ludzi, zwierząt, a także z zanieczyszczonej odzieży lub mebli. Preferują ciepłe i wilgotne środowiska, w których mogą łatwo przetrwać i rozmnażać się.
Pchły żywią się krwią ludzi i zwierząt, ale nie zamieszkują na swoim żywicielu. Uwielbiają kryć się w dywanach, tapicerowanych meblach, szczelinach podłóg oraz w pościeli. Jak zwalczyć te małe, czarne robaczki? Profesjonaliści zalecają metody chemiczne, takie jak zamgławianie, które pozwala na dokładne rozprowadzenie środka owadobójczego.
Czy da się pozbyć czarnych robaków z domu?
Chcąc pozbyć się czarnych robaków z domu – bez względu na gatunek – trzeba działać szybko i skutecznie. Dlatego nie wahaj się i postaw na profesjonalną dezynsekcję. Fachowcy mają odpowiednie narzędzia i specjalistyczne środki przeznaczone do zwalczania konkretnego rodzaju owadów. Ponadto potrafią określić główne miejsca bytowania szkodników, co często umożliwia pozbycie się robaczków u źródła.
A czy da się zwalczyć czarne robaki domowymi sposobami? Na te metody warto uważać. Zazwyczaj są niewystarczające i mogą nawet pogorszyć sytuację, prowadząc do jeszcze większej infestacji. Warto pamiętać, że nawet po profesjonalnej dezynsekcji nigdy nie ma 100% pewności, że robaki nie wrócą, natomiast technicy podpowiedzą ja zredukować ryzyko powrotu insektów. W zakresie działań prewencyjnych znajduje się odpowiednie zabezpieczenie mieszkania, np. uszczelnianie szczelin i pęknięć. Pomocne jest też na pewno utrzymywanie czystości i odpowiednie przechowywanie żywności.