Gryzonie w domu to problem, z którym nie warto walczyć na własną rękę. Czy wiesz, czym jest deratyzacja i jak profesjonalna pomoc może uchronić Cię przed niebezpieczeństwem? Niestety, wciąż słyszymy o przypadkach, gdy dzieci, dorośli lub zwierzęta ucierpiały przez niewłaściwie użyte środki. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak skutecznie i bezpiecznie pozbyć się szkodników.
W tym artykule omawiamy:
- Deratyzacja – co to jest i na co działa?
- Jak powinna przebiegać deratyzacja?
- Dlaczego deratyzację lepiej zlecić specjalistom?
- Kiedy deratyzację warto wykonać, a kiedy trzeba?
Deratyzacja – co to jest i na co działa?
Deratyzacja to proces kontrolowania i eliminacji populacji gryzoni, takich jak np. szczury, myszy i kuny, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i mienia. Zabieg ten wymaga odpowiedniej wiedzy na temat rodentycydów, aby stosować je w sposób bezpieczny i niezagrażający życiu i zdrowiu. Różne trutki są łatwo dostępne do kupienia przez internet, jednak ich niewłaściwe użycie może być tragiczne w skutkach.
Jak powinna przebiegać deratyzacja?
Profesjonalna deratyzacja jest procesem wieloetapowym. Obejmuje m.in. wstępny wywiad, podczas którego określany jest rodzaj gryzoni, dobór odpowiednich rodentycydów, pracę technika na miejscu, a często także monitoring i utylizację szkodników. Dlaczego zwalczanie gryzoni warto zlecić fachowcom?
Specjaliści wiedzą, gdzie rozmieścić trutki poprzez wcześniejsze oględziny i znajomość standardowych miejsc bytowania poszczególnych gatunków. Wyposażeni są odpowiednie środki ochrony, atestowane preparaty i profesjonalny sprzęt oraz akcesoria deratyzacyjne. Podczas profesjonalnej deratyzacji rodentycydy umieszczane są w specjalnych karmnikach lub w miejscach całkowicie wyłączonych z użytku. Technicy ddd to osoby odpowiednio przeszkolone i doświadczone, którzy wiedzą, jak przeprowadzić zabieg, by był on nie tylko skuteczny, ale i bezpieczny dla ludzi czy zwierząt postronnych.
A czym jest deratyzacja humanitarna? Obejmuje ona np. odławianie kun, które powinny być usuwane w sposób niezagrażający ich życiu. To, jak pozbyć się kuny z poddasza czy innego miejsca, narzucają przepisy prawne. Odłowione osobniki należy wywieźć daleko od domostw, transportując je w bezpieczny dla nich sposób.
Dlaczego deratyzację lepiej zlecić specjalistom?
Deratyzacja jest działaniem wymagającym dużej odpowiedzialności oraz szczególnej ostrożności. W walce z gryzoniami stosowane są rodentycydy, zawierające substancje gryzoniobójcze, z którymi trzeba się umiejętnie obchodzić. Bezpieczeństwo jest kluczowym powodem, dla którego warto powierzyć te działania specjalistom.
Ostatnimi czasy coraz częściej słyszy się o niezwykle przykrych wypadkach będących skutkiem samodzielnych prób likwidacji szkodników. Media donoszą m.in. o sprawach takich jak śmierć dziecka i innych członków rodziny z powodu nieumiejętnego stosowania silnej trutki na gryzonie1, trafieniu do szpitala 9-letnich bliźniaków z powodu zatrucia niewłaściwie użytym preparatem na nornice2 czy trzylatki zatrutej nieodpowiednio użytymi pastylkami na myszy3.
Większość tych przykrych zdarzeń wynika z niewiedzy, czym jest deratyzacja w ujęciu fachowym, a tym samym z nieznajomości zasad, na których opiera się BHP całego procesu. Często decyzja o samodzielnej deratyzacji podyktowana jest chęcią oszczędności, co prowadzi do stosowania niesprawdzonych metod, środków lub domowych sposobów. Jako specjaliści apelujemy o priorytetowe traktowanie ochrony zdrowia i życia i stawianie na profesjonalne rozwiązania.
Kiedy deratyzację warto wykonać, a kiedy trzeba?
Deratyzacja jest usługą, po którą większość osób sięga w sytuacji, gdy zauważy sygnały świadczące o obecności gryzoni, takie jak np. odchody. Mogą mieć one kształt kulek być wydłużone, w zależności od gatunku. Kolejnym wskaźnikiem mogą być ślady gryzienia, na przykład na kablach. Jest to szczególnie niebezpieczne, takie szkody mogą bowiem doprowadzić do zwarcia, a co za tym idzie, nawet pożaru. Dźwięki, takie jak skrobanie czy piski, dochodzące z wnętrza ścian lub sufitów, również mogą świadczyć o ich obecności. W obliczu takiego zagrożenia najlepiej jak najszybciej zgłosić się po pomoc do specjalistów.
Warto też wspomnieć, że działania w kierunku zwalczania gryzoni nie zawszą są kwestią czysto indywidualną. Czym jest deratyzacja obowiązkowa? Według przepisów prawnych, właściciele nieruchomości zobowiązani są do przeprowadzania deratyzacji, w celu dbania o czystość i porządek w jej obrębie. Więcej szczegółów na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule Deratyzacja a przepisy prawne.
Ważnym tematem jest też deratyzacja w gastronomii, niezbędna do utrzymania bezpieczeństwa sanitarnego. Gryzonie mające kontakt z żywnością są potencjalnym źródłem chorób zakaźnych, takich jak salmonelloza czy leptospiroza, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia konsumentów oraz negatywnie wpłynąć na reputację lokalu.
Kolejnym istotnym czynnikiem przemawiającym za profesjonalną deratyzacją jest jej wysoka skuteczność. Specjaliści, posiadając wiedzę na temat różnych rodzajów gryzoni, są w stanie doradzić, jakie środki będą najodpowiedniejsze w konkretnym przypadku, ile należy ich użyć oraz gdzie najlepiej je rozłożyć, aby proces był maksymalnie efektywny. Dzięki temu inwestycja w profesjonalną deratyzację nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale także pozwala na szybsze i trwalsze pozbycie się problemu z gryzoniami.
Chcesz zwalczyć szczury, myszy a może kuny? Zamów profesjonalną deratyzację. Zadzwoń!
+48 885 888 994Źródła wykorzystane przy tworzeniu artykułu:
- https://www.poradnikzdrowie.pl/aktualnosci/nie-zyje-2-latek-a-dziadkowie-i-rodzice-w-szpitalu-takie-zatrucie-grozi-kazdemu-z-nas-aa-vKdE-eyHq-vURS.html ↩︎
- https://www.rdc.pl/aktualnosci/plonsk/rodzenstwo-zatrute-oparami-trutka-na-gryzonie-stan-zdrowia_Ea4QvVpNAJZDLuJ8JBso ↩︎
- https://zielony.onet.pl/przyroda/rodzina-rozlozyla-srodek-na-myszy-nie-zyje-trzyletnia-dziewczynka/5901x2j ↩︎