Kleszcze to niewielkie, ale niezwykle groźne pasożyty, których ukąszenie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nawet jeśli nie byłeś w lesie, mogą one zaatakować w ogrodzie lub na działce. Co zrobić po ugryzieniu kleszcza? Dlaczego ukąszenie tego pasożyta jest tak niebezpieczne? W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać ślad po ukąszeniu, na co zwrócić uwagę oraz jakie kroki podjąć, aby uniknąć kolejnych kolejnych ataków pajęczaka.
W artykule przeczytasz:
- Co zrobić po ugryzieniu kleszcza?
- Jak wygląda skóra po ugryzieniu kleszcza? Jakie objawy mogą się pojawić?
- Dlaczego ugryzienie kleszcza jest niebezpieczne?
- Skuteczna ochrona przed ukąszeniem kleszcza? Zadbaj o zieleń wokół domu
- Jak jeszcze można chronić się przed ugryzieniem kleszcza?
Co zrobić po ugryzieniu kleszcza?
Po ugryzieniu przez kleszcza kluczowe jest, aby jak najszybciej go usunąć, ponieważ im dłużej kleszcz pozostaje przyczepiony, tym wyższe ryzyko zakażenia, np. boreliozą.
Aby bezpiecznie usunąć kleszcza, należy chwycić go jak najbliżej skóry, używając specjalistycznych narzędzi, takich jak pęseta, kleszczołapki czy lasso, które można znaleźć w aptece. Następnie, delikatnie i bez skręcania, należy wyciągnąć go prostym ruchem ku górze, a po jego usunięciu, miejsce ukąszenia powinno być dokładnie umyte i zdezynfekowane.

Ukąszenie kleszcza – jakich błędów unikać przy próbie usunięcia pasożyta?
Według dr Agnieszki Jankowskiej-Zduńczyk nieprawidłowe usunięcie kleszcza zwiększa ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi. Dlatego podczas wyciągania:
- Nie wykręcaj kleszcza
- Nie wyciskaj kleszcza
- Nie smaruj niczym kleszcza
- Nie używaj igły ani nie przypalaj
Źródło:
medistore.com Co zrobić po ugryzieniu przez kleszcza? Najważniejsze informacje.
NFZ.gov Nie lekceważ ukąszenia kleszcza
Jak wygląda skóra po ugryzieniu kleszcza? Jakie objawy mogą się pojawić?
Ślad po ukąszeniu kleszcza może wyglądać różnie, w zależności od indywidualnej reakcji organizmu. W przypadku braku zakażenia, na skórze często pojawia się mały, czerwony ślad lub lekki obrzęk, który zazwyczaj znika w ciągu kilku dni do tygodnia. U osób z wrażliwą skórą lub skłonnością do reakcji alergicznych, ślad może być bardziej widoczny i utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Po usunięciu kleszcza może wystąpić swędzenie i zaczerwienienie. W większości przypadków objawy te ustępują samoistnie po około 7 dniach. Dodatkowo, może wystąpić także, ból w miejscu ugryzienia kleszcza, który związany jest spowodowaniem małej ranki w naszym ciele przez tego pasożyta.
W niektórych sytuacjach, po ugryzieniu przez kleszcza, reakcja skórna może być silniejsza, szczególnie jeśli doszło do zakażenia. W takim przypadku, ślad może nie tylko utrzymywać się dłużej, ale także zmieniać swoje właściwości – może stawać się większy, ciemniejszy lub przybierać formę powiększającego się rumienia. Jeśli zauważysz niepokojące symptomy koniecznie udaj się do lekarza, ponieważ może to oznaczać, że doszło do zakażenia, które wymaga leczenia.
Dlaczego ugryzienie kleszcza jest niebezpieczne?
Choroby przenoszone przez kleszcze stają się coraz poważniejszym problemem epidemiologicznym na całym świecie, w tym również w Polsce. Do najczęściej diagnozowanych chorób należy borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu.
Borelioza po ugryzieniu kleszcza może początkowo przebiegać bezobjawowo. W ciągu 3 do 30 dni od ukąszenia pojawić się może charakterystyczny rumień wędrujący, który ma okrągły lub owalny kształt i z upływem czasu zwiększa się. Wraz z rumieniem mogą wystąpić objawy grypopodobne, takie jak ból głowy, zmęczenie, osłabienie oraz zaburzenia równowagi. Warto pamiętać, że te objawy mogą zniknąć samoistnie, jednak to nie oznacza, że zakażenie ustąpiło. Dlatego, jeśli zauważysz rumień po ugryzieniu kleszcza lub inne objawy, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i zdecyduje o leczeniu. Boreliozę leczy się antybiotykami, jednak leczenie musi odbywać się pod kontrolą specjalisty.

Kleszczowe zapalenie mózgu to kolejna groźna choroba przenoszona przez kleszcze. Jej objawy pojawiają się zazwyczaj w dwóch etapach. W początkowej fazie, w ciągu pierwszych dwóch tygodni od ukąszenia, występują objawy przypominające przeziębienie, takie jak ból głowy po ugryzieniu kleszcza, gorączka oraz bóle mięśni i stawów. W kolejnym etapie, mogą wystąpić poważniejsze dolegliwości, takie jak zapalenie opon mózgowych lub zapalenie mózgu, co może prowadzić do trwałych następstw.
Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu to jedne z najczęściej występujących chorób odkleszczowych, jednak nie tylko one zagrażają naszemu zdrowiu. Więcej informacji na temat innych chorób przenoszonych przez kleszcze, znajdziesz w naszym artykule: Jakie choroby przenoszą kleszcze?
Aby zminimalizować ryzyko ugryzienia przez kleszcza, warto podejmować środki zapobiegawcze, zwłaszcza podczas spacerów w terenach zalesionych lub trawiastych. Należy pamiętać, że kleszcze mogą występować nie tylko w lesie, ale także w ogrodach czy na działkach. Co wtedy robić? Rozwiązaniem jest dezynsekcja.
Źródło:
gov.pl Kleszcze – poważne zagrożenie dla naszego zdrowia
Skuteczna ochrona przed ukąszeniem kleszcza? Zadbaj o zieleń wokół domu
Jeśli kleszcz cię ukąsił, a nie byłeś ostatnio w lesie, możliwe, że złapałeś go w swoim ogrodzie lub na działce wokół domu. Jeśli podejrzewasz, że kleszcz pochodzi z twojego otoczenia, warto wykonać odkleszczanie. To najskuteczniejszy sposób na pozbycie się tych pasożytów, który jednocześnie znacząco zmniejsza ryzyko kolejnych niebezpiecznych ukąszeń.

Najbardziej polecaną metodą odkleszczania jest zamgławianie termiczne. Proces ten polega na podgrzewaniu mieszaniny wody i odpowiednich preparatów biobójczych do temperatury 70-80°C za pomocą specjalistycznego sprzętu. Dzięki temu tworzy się gęsta mgła, która skutecznie eliminuje kleszcze w otoczeniu.
Zamgławianie termiczne ma wyjątkową skuteczność, ponieważ mgła penetruje nawet trudno dostępne miejsca, takie jak zakamarki w roślinności, szczeliny w budynkach czy ogrodach. Dzięki temu, całość terenu wokół twojego domu pozostanie bezpieczna, a kleszcze nie będą stanowiły zagrożenia dla ciebie i twoich bliskich.
W przypadku odkleszczania kluczowa jest wiedza w doborze odpowiednich preparatów i metod. Specjaliści doskonale wiedzą, jak pozbyć się kleszczy z ogrodu lub działki wokół domu, zapewniając maksymalną skuteczność zabiegu. Dzięki ich doświadczeniu, twój ogród zostanie oczyszczony z tych groźnych pasożytów.
Chroń siebie i bliskich przed ukąszeniami kleszczy. Zadzwoń i zamów odkleszczanie ogrodu!
+48 885 888 994Jak jeszcze można chronić się przed ugryzieniem kleszcza?
Aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza, warto stosować kilka podstawowych zasad ochrony osobistej:
- Odpowiedni ubiór – zakładaj długie spodnie, skarpety oraz koszulę lub bluzę z długim rękawem. Wybieraj jasne ubrania, na których łatwiej zauważyć kleszcze.
- Stosowanie repelentów – używaj środków odstraszających kleszcze na bazie DEET, ikarydyny lub olejków eterycznych.
- Dokładne oględziny skóry – po powrocie z ogrodu, lasu czy łąki sprawdź całe ciało, zwłaszcza okolice szyi, za uszami, pod pachami, w zgięciach łokci i kolan.
- Unikanie wysokiej trawy i zarośli – staraj się poruszać środkiem ścieżek, unikaj siadania bezpośrednio na trawie.
- Regularne koszenie trawnika – utrzymuj ogród w porządku, przycinaj gęste krzewy i usuwaj zalegające liście, które mogą być siedliskiem kleszczy.
- Sprawdzanie zwierząt domowych – jeśli masz psa lub kota, regularnie sprawdzaj jego sierść i stosuj preparaty przeciwkleszczowe.
Przestrzeganie tych zasad pozwoli znacznie ograniczyć ryzyko ukąszenia i zapewni większe bezpieczeństwo podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu.